Čo by mal spĺňať dobrý webhosting?
Čo je to vlastne webhosting?
Webhosting je v skratke prevádzkovanie webových stránok na serveri s neustálym pripojením na internet.
Webserver
Je počítač - server, v ktorom sa nachádza softvérové vybavenie schopné spracovávať zdrojový kód, skripty a databázy a na základe požiadavok užívateľa mu ich odosielať v podobe webstránok. Vyzerá to trochu zložito, ale v skutočnosti je to ešte oveľa zložitejšie. Na webserveri sú ďalej uložené obrázky a multimediálny obsah ako videá či hudba. Webserver zabezpečuje okrem zobrazovania aj množstvo iných služieb. Z najznámejších sú to napríklad webmail.
Typy webhostingu
Shared
Tzv. zdieľaný a najčastiejšie využívaný typ webhostingu. Na jednom webserveri (alebo clustri - súbore serverov) je vytvorených množstvo užívateľských kônt, pod ktorými sa nachádzajú webstránky a maily. Spravidla je dosť obmedzený systémovými prostriedkami a je vhodný pre webstránky, ktoré nemajú veľkú návštevnosť.
VPS
VPS (z ang. Virtual Private Server) je vlastne server v serveri. Na fyzickom serveri sa nachádza niekoľko virtuálnych serverov, ktoré sú autonómne a tvária sa navonok ako fyzické stroje. Majú nastavené limity využitia procesora, operačnej pamäte a pevného disku. Je k nim však plný "root" prístup. Klient si môže vybrať z viacerých distribúcií operačného systému a inštalovať vlastné aplikácie, meniť všetky nastavenia.
Dedicated
Dedikovaný server je fyzický stroj, reálny kus hardvéru. Z uvedených typov je najdrahší a najvýkonnejší.
Zhrnutie
Jednoducho by sa dalo povedať, že na jednom dedikovanom serveri môže bežať napríklad 20 virtuálnych serverov a na každom virtuálnom serveri môže byť niekoľko zdieľaných webhostingov. Na jednom fyzickom serveri teda môže súbežne fungovať niekoľko desiatok webstránok s veľkou návštevnosťou (rádovo v tisícoch či desaťtisícoch návštev denne) alebo niekoľko stovák či tisícov webstránok s návštevnosťou v desiatkach či stovkách návštev denne.